طراحی اپلیکیشن موبایل

در سال های گذشته و با رشد و تنوع در گوشی های موبایل، سازندگان برنامه های ویندوز و وب برای حفظ و افزایش مشتریان خود روی به طراحی اپلیکیشن های موبایل (اندروید و ios ) آوردند و بازار طراحی این اپ ها داغ شد.

طراحی-اپلیکیشن-موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل

اصولا در طراحی اپلیکیشن ها فرآیند هایی وجود دارد که سعی میکنم در حد سواد و تجربه 10 ساله شرکت گلدن کو مواردی را عرض کنم تا شما نیز بتوانید از فرآیند طراحی یک اپلیکیشن مطلع شوید و چنانچه نیاز به طراحی اپلیکیشن موبایل داشتید بتوانید با رویکرد بهتری اپ مورد نظر خود را طراحی کنید.

مراحل طراحی اپلیکیشن :

  • امکان سنجی
  • تحلیل اولیه
  • پیشنویس پروژه
  • تحلیل نهایی و زمانبندی پروژه
  • تحویل اولیه و تست
  • رفع اشکالات و استقرار پروژه
طراحی-اپلیکیشن-موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل

شرکت دانش بنیان گلدن کو آمادگی دارد در خصوص طراحی اپلیکیشن موبایل شما ، مشاوره رایگان ارائه دهد و شما را در این امر یاری نماید. برای این امر میتوانید از اینجا با ما ارتباط برقرار نمایید

امکان سنجی اپلیکیشن

در اولین مرحله امکان سنجی طرح صورت میگیرد. این امکان سنجی، از جنبه های مختلف مورد نظر خواهد بود. امکان سنجی از منظر بازار، فنی، زیرساخت ، تکنولوژی و … . در این مرحله سعی میشود در صورت نیاز مشتری، تجربیات خودمان را با ایشان مطرح کنیم تا نتیجه بهتری صورت پذیرد.

در این مرحله مشخص میشود که می بایست از چه تکنولوژی، چه زبان برنامه نویسی، دیتابیس و سروری برای طراحی اپلیکیشن موبایل استفاده کرد.

تحلیل اولیه اپلیکیشن

در مرحله بعد، تحلیل اولیه از پروژه صورت گرفته و به یک شماتیک کلی از پروژه خواهیم رسید. تحلیل اولیه پروژه بسیار مهم است ازاین جهت که اکثر مشتریان پس از گفتن طرح پروژه بلافاصله از ما قیمت اولیه و زمان حدودی پروژه را میخواهند، به همین دلیل تحلیل اولیه پروژه بشدت مهم بوده و چهارچوب پروژه را مشخص می کند.

هرچند تجربه به من نشان داده که اکثرا خواسته کارفرما با مطالبی که در جلسه تحلیل اولیه ارائه میشود بسیار متفاوت و بیشتر از مطالب گفته شده است ولی در عین حال این جلسه از نظر من بسیار مهم است.

پیشنویس پروژه

در این مرحله معمولا چند اتفاق می افتد. گام اول پس از تحلیل اولیه، تولید وایرفریم پروژه است. این وایرفریم می تواند بصورت گرافیکی، نرم افزری و یا حتی طراحی بر روی کاغذ باشد تا کارفرما از فرآیند و روال اجرای اپ آگاهی پیدا کرده و بداند که در انتها چه خروجی خواهد داشت.

همزمان با این بخش می بایست تیم طراحی UI و UX نیز همگام با تیم تحلیل شروع به کار کرده و پس از مشخص شدن فرآیند طراح اولیه را تهیه و نهایی کنند.

طراحی-اپلیکیشن-موبایل

طراحی UX UI

توجه داشته باشید که چنانچه این قسمت از پروژه انجام نگیرد، در ادامه و مخصوصا در انتهای پروژه چالش های جدی با کارفرما پیش خواهد آمد و ممکن است بخش زیادی از پروژه نیاز به بازنویسی گردد. حتی اگر بتوانید کارفرما را مجاب بر تقبل هزینه کنید، اعتبار شما دچار اشکال شده است.

در پایان این بخش شما به طرح اولیه کار و طراح نیز به یک نمونه اولیه از طرح میرسد.

تحلیل نهایی اپلیکیشن و زمانبندی پروژه

پس از اینکه فرآیند نرم افزار مشخص گردید.، طرح اولیه به تایید کارفرما رسید، مسائل فنی و نوع پیاده سازی نیز تعیین شد، طی چند جلسه تحلیل نهایی جهت شروع طراحی اپلیکیشن موبایل مورد نظر انجام میشود و پس از آن پروژه توسط مدیرپروژه زمانبندی می گردد. در این مرحله به تشخیص مدیر پروژه و با مشورت از تیم های تخصصی برنامه زمانی اجرای پروژه معروف به WBS پروژه تولید و به کارفرما تحویل میگردد.

لزوما این مراحل زمانبر نیست اما بستگی به نوع  و حجم پروژه ممکن است از دو سه روز شروع و تا ده روز نیز زمان گرفته شود اما نکته مهم که اکثر شرکت ها از آن غفلت میکنند این است که اگر این مراحل انجام نگردد، قطعا و یقینا این پروژه با مشکلات جدی در ادامه کار مواجه خواهد شد.

این موارد میتواند کمک بسیار زیادی به هر دو طرف کارفرما و مجری کرده و زمان و هزینه را برای هر دو طرف ذخیره کند.

تحویل اولیه و تست اپلیکیشن

پس از تعیین زمانبندی پروژه و تعیین فاز های اجرا، تسک ها  تحویل تیم فنی شده و بر اساس زمانبندی مشخص شده بخش های برنامه تولید می گردد. زمانی که پروژه به مرحله تست برسد، پروژه برای تست و تحویل اولیه به کارفرما تحویل میگردد تا کارفرما در محیط آزمایشی تست هایی روی پروژه زده و اشکالات احتمالی گرفته شود.

رفع اشکالات و استقرار اپلیکیشن

پس از اعلام اشکالات و رفع آن توسط تیم فنی، پروژه جهت تست نهایی به کارفرما تحویل میگردد. پس از تایید، نسخه نهایی آماده و جهت استقرار به کارفرما تحویل میگردد.

مراحلی که در بالا اشاره شد در شرکت های مختلف، متفاوت بوده و در نتیجه بر اساس تجربه هر شرکت بخشی هایی به مراحل بالا افزوده و یا کم می کند.

در این مقاله سعی داشتم، تجربیات شرکت گلدن کو را برای شما عزیزان به اشتراک بگذارم. 

نتیجه

نتیجه : کارفرما می بایست قبل از اجرای پروژه یک شماتیک ازانتهای پروژه را ببیند و بداند که قرار است چه چیزی تحویل او گردد و نیز مجری نیز باید بر اساس نیاز مشتری پروژه خود را به انتها برساند مثلا اگر مجری طرح منو های برنامه را بر اساس منوی های رایج طراحی کند و در نهایت کارفرما مد نظرش اجرای منو بصورت تب است پس در نتیجه یک اشکال و اختلاف بین مجری و کارفرما صورت میگیرد.

البته همیشه مشکلات در این سطح پایین نیست و مشکلات بسیار زیادی ممکن است رخ دهد.

شرکت گلدن کو با بیش از یک دهه تجربه در طراحی اپلیکیشن موبایل ، طراحی سایت و طراحی سامانه های نرم افزاری برای شرکت های حقیقی و حقوقی در کنار شماست و امیدواریم افتخار همکاری با مجموعه شما به افتخارات ما افزوده شود.

به عنوان مثال در طراحی اپلیکیشن موبایل sweetsetting  که به نیاز خود بنده طراحی گردید، تمامی این مراحل اجرا و پیاده سازی شد (لینک دانلود اپ).

sweetsetting

sweetsetting

البته در تمامی سامانه ها و اپلیکیشن ها این فرآیند با کارفرما صورت میگیرد و رضایت کارفرمایان را جلب نموده ایم.

شما میتوانید نمونه کارهای ما را بخش محصولات مشاهده فرمایید.

در خصوص طراحی سایت نیز میتوانید مقاله آیا وردپرس برای طراحی سایت مناسب است را مشاهده نمایید